Efter gårsdagens mislykkedes VM-kval, så er det igen tid til at vende blikket mod KFUM.
Efter en pointmæssig mere end godkendt periode, med 6 point i de seneste 4 kampe, er holdet gået fra MISSION IMPOSSIBLE til MISSION POSSIBLE.
KFUM skal nu over 10 kampe (startende 11/4 ude i Aalborg Freja, sluttende hjemme 13/6 mod VRI) møde de 5 hold som vi ikke var i pulje med i foråret, nemlig holdene Fuglebakken, Viby, Nørresundby, VRI og Aalborg Freja.
De 10 hold har taget alle point, alle målscorer med over i den nye pulje som kan ses herunder!
Bemærk at der kun er 6 point op til 1.pladsen og 5 point ned til sidstepladsen – så ALT er mulig – det bliver utroligt tæt!!!

Den stiplede linje indikerer desværre IKKE en redningsstreg – eller måske gør den!
Reglerne for op/nedrykninger er utroligt indviklede – og selv ved hjælp af chat-gpt var det IKKE nemmere at forklare.
FAKTUM er – der skal SÅ MANGE POINT PÅ KONTOEN SOM MULIGT!
Og så må vi se, når vi nærmer os, hvor den stiplede linje og dermed overlevelse befinder sig – mere herom senere.
1. Hjemmekamp i kvalifikationsspillet spilles lørdag d. 18/4 kl. 14 mod Fuglebakken – det aktuelle førerhold.
KOM OG BAK OP OM BYENS 2.HOLD ;0)

Skriv et svar