Før den tredje kamp mod topholdet Oure i den seneste weekend skrev Oure på deres Facebookside, at Silkeborg KFUM spiller som ’vinden blæser’. Fordi KFUM havde tabt deres første kamp 3-0 og vundet den anden 6-1. I kampen mod Oure blev det som bekendt til et lille nederlag på 1-0 i en meget velspillet og intens kamp, hvor vi var mange, der følte, at vi var blevet lidt snydt. I hvert fald spillede drengene endnu engang en meget fin kamp, og denne gang mod en markant stærkere modstander.
For os der følger holdet tæt giver det ingen mening at tale om, at holdet spiller ’som vinden blæser’. Tværtimod så vil det være mere passende at sige, at holdet har udvist en stabil kvalitet og kun er blevet bedre kamp for kamp. Og mens alle omkring holdet fra begyndelsen var meget forberedte på, at holdet nok ville rykke ned til sommer, så er den almindelige forventning nu, at det vil være overraskende, hvis holdet ikke forbliver i DS efter sommerferien.
Det er lidt vildt. Det er også vildt positivt. Og det er selvfølgelig et sjovt at sted at være. Med en trup der er så ny, ung og med så meget humør og god energi. Drengene er gået ind i foråret med en stærk følelse af at være The Underdog i rækken, hvilket ikke er så tosset, for så kan de næsten kun overraske positivt. Alle synes at tænke, at det handler om at gøre det så godt, som man kan. Individuelt og som hold. Ingen kan vide sig sikker på at spille kamp, for alle går til den, og det er rent faktisk præstationen på træningsbanen, der afgør, hvem der er på holdsedlen op til weekenden.
Vi har kort sagt et set-up med dygtige spillere og trænere og trofaste holdledere, der bør have gode muligheder for at blive ved med at spille på dette niveau. Og efterhånden som holdet får spillet endnu flere kampe sammen her i foråret, er det også et set-up, der må se mere og mere attraktivt ud for andre unge dygtige spillere, der bor omkring Silkeborg.
På lørdag går turen til Horsens, der ligger lige under nedrykningsstregen, men dog uden mulighed for at ændre på det gennem den sidste kamp lørdag inden nedrykningsspillet. Så det handler for begge hold om at forsøge at få endnu nogle points med på lørdag, som man kan tage med til nedrykningsspillet. På papiret er Horsens det hold i rækken, der har indkasseret klart flest mål, så vi kan jo håbe, at vi kan få spillet os til mange chancer igen og i det hele taget fastholde det stærke spil fra de første tre kampe. Det bliver interessant at se, hvordan Horsens vil forsøge at dæmme op for vores drenge. Horsenstrænerne må næsten være en anelse bekymrede i forhold til KFUM’s resultater i de sidste to kampe.
Kampen spilles på Jydsk Miljø Rengøring – Kunst Arena 2, Langmarksvej 59, Horsens. Kl. 14.00
LJ

Skriv et svar