“Det er godt vi brændte så mange chancer – for hvad skulle vi ellers snakke om her bagefter?”
Silkeborg KFUM’s Old Boys har en fantastisk kultur – vi spiller i rækken +30 – men kunne med lethed stille op i rækken +40, uden at der skulle stå DISP ud for holdet – for yngste mand denne aften i Skægkær var IGEN 43 år….Men vi bruger ikke et sekund på at have ondt af os selv, men tager kampen op, uanset hvad der møder op på den anden side af kridtstregerne. Det ligger i vores DNA!
Men inden i, der er der ikke én eneste spiller, der er over 40;0)
Drillerierne starter tidligt, der er nemlig ikke luft til at fortsætte hele kampen….og planen er altid klar – vi skal spille den rundt MANGE GANGE – VÆRE MEGET TÅLMODIGE – OG IKKE SPILLE LANGE BOLDE!
Yngste mand på 43 har fået skæld ud flere gange, for at slå nogle bolde man skal løbe ind i – de her drenge skal have den LIGE PÅ – HVER GANG….indtil de ikke skal;0)
Aftenens kamp lignede til forveksling de andre kampe i foråret – når der var antrit til et temposkift, blev der brølt ROLIG….og så blev boldene spillet lidt på tværs igen….eller spillet ud over stregerne!
Sejren var aldrig i fare (2-1), men uden at overdrive, kunne vi vist godt have scoret en enkelt mere….der tales fortsat om ude i Skægkær, hvem der råbte “LAD GÅ” til vores angribere hver gang det så farligt ud – og konklusionen ved slutfløjtet var også klar – denne flok spillere har indtil videre spillet samtlige 8 kampe under niveau;0)
KFUM befinder sig på en flot 2. plads i en pulje hvor især 3 hold skiller sig ud Funder, Gl. Rye og KFUM!

Skriv et svar