JS-herrernes sidste kamp i efteråret mod Fuglebakken KFUM er flyttet fra søndag til fredag. Kampen spilles på ASA’s kunstgræsbane i Aarhus kl. 18.15.
Både Silkeborg KFUM og Fuglebakken KFUM har allerede sikret sig en plads i top-4, og dermed er weekendens kamp reelt uden betydning for begge mandskaber. Derfor har de to klubber besluttet at rykke kampen fra søndag til fredag.
Kampen skulle oprindelig været spillet på Søholt Idrætspark, men da banerne i Aarhus Kommune stod under vand i midten af september, valgte de to hold dengang at bytte hjemmebanefordel.
Fredagens kamp vil dog ikke blive afviklet på Fuglebakkens normale hjemmebane, da alle græsbaner i Aarhus Kommune er lukket fra den 1. november. I stedet spilles kampen på ASA’s kunstgræsbane med kickoff kl. 18.15.

Skriv et svar