I efteråret var vi tre sølle point fra oprykning til Jyllandsserien. 2. pladsen har dog ikke fået den danske bookmaker Bet25 til at tvivle på Lars Dahls tropper. KFUM er således pænt store favoritter til at sikre sig oprykningen i foråret. Der er således kun 45 kr. at vinde for en 100-mand, da Bet25’s oddssættere har vurderet opryknings-oddset til 1,45.
Serie 1, pulje 8’s vinder/opryknings-odds, som du finder på Bet25.dk:
Silkeborg KFUM 1,45
Kjellerup 3,50
Aabyhøj 10
Silkeborg Kammeraterne 10
Silkeborg Boldklub 10
BMI 12
TST 12
Hasle 15
Ikke overraskende ser Kjellerup – også med bookmaker-øjne – ud til at på papiret at være den hårdeste modstander til oprykningen. Men som vi eksempelvis så sidste sæson, så har vi tætte og svære lokale kampe – således fik vi kun 1 ud af 6 point mod ‘de gule’. Med 4 lokale Århus-hold og 3 lokale Silkeborg-hold sniger Kjellerup sig ‘belejligt’ uden om de store lokal-brag.
Til gengæld er Andre Vellings Jyllandsserie-nedrykkere jo et 2. hold, som uge-for-uge kan have svært ved at stille op med samme mandskab når 1. holdet kæmper om oprykning til 2. division.

Skriv et svar