Der har været lidt af hvert at forholde sig til for Silkeborg KFUM’s Serie 4-hold i denne sæson. Skulle vi blande os i snakken om oprykning, skulle vi kigge os over skulderen mod nedrykningsstregen, eller hvor stod holdet egentlig? Nu er der heldigvis kommet afklaring: Serie 4 har sikret sig endnu en sæson i rækken!

Holdet har været sammensat af mange forskellige spillere og har også haft flere forskellige trænere undervejs. Grundtanken har været at give spillere, der ikke fik så meget spilletid på Jyllandsserien, mulighed for at holde sig i kampform – samtidig med at vores U19-spillere kunne få glæde af vigtig seniorerfaring.

Det har dog ikke altid været helt nemt at få enderne til at mødes. Med kampprogrammer, der skulle gå op på tværs af Jyllandsserien, U19 og Serie 4, har det krævet lidt fleksibilitet at få kabalen til at gå op.

Men målet er nået! Serie 4 bevarer sin plads i rækken, og det er vi naturligvis glade for. Nu kan vi se fremad mod 2027, hvor vi håber på lidt mere stabilitet omkring både trænerteam og spillertrup. Vi er overbeviste om, at mere kontinuitet også vil give et endnu bedre grundlag for at skabe gode resultater.

I Silkeborg KFUM skal der nemlig være plads til begge dele. Serie 4 skal fortsat være et tilbud til spillere, der gerne vil kæmpe for en plads på Jyllandsserien, men også til dem, der først og fremmest vil spille fodbold, være en del af fællesskabet og hygge sig med seriebold.

Vi glæder os til 2027 – med ambitioner, fællesskab og forhåbentlig lidt mere ro på både sidelinjen og banen!

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *