Thomas Olsen spillede en god halv time mod Lemming, og derfor har den 38-årige midtbaneveteran fået genvalg til lørdagens vigtige hjemmekamp mod bundholdet fra Søften. 

Efter en flot sæsonstart er KFUM-mandskabet kommet ned på jorden igen, og holdet er således uden sejr i de seneste tre kampe. Dermed er Lars Dahls tropper tvunget til at hente tre point i lørdagens kamp mod Søften GF, hvis de fortsat skal holde snor i rækkens øvrige tophold.

De seneste uger har KFUM-spillerne dog fundet ud af, at intet kommer af sig selv. Det kræver hårdt arbejde, hvis man vil have tre point i en uhyre tæt række, hvor der kun er seks point fra førstepladsen til syvendepladsen. 

Selvom lørdagens gæster fra Søften startede sæsonen som lyn og torden med syv point i tre kampe, er holdet alligevel blevet isoleret i bunden af rækken, eftersom de har tabt de seneste seks kampe. KFUM-træner Lars Dahl forventer dog ikke, at lørdagens kamp bliver en walkover. 

Efter et par sløje resultater har vi brug for en sejr, så vi kan få lidt ro på igen. Jeg forventer dog, at det bliver en lige kamp mod et Søften-hold, der er gode offensivt. Men kan vi styre deres 3-4 forreste, så er jeg også sikker på, at vi snupper tre point, siger Lars Dahl. 

Lars Dahl har givet genvalg til truppen fra sidste weekend, og derfor er den 38-årige midtbaneveteran, Thomas Olsen, endnu engang på holdkortet. Følgende spillere er udtaget til lørdagens kamp:

16. Mads Markfoged
2. Christopher Poulsen
3. Simon Grøn Iversen
4. Jonathan Gammelvind
7. Christian Pedersen
8. Casper Røjkjær
10. Sebastian Smoljan
11. Nicolai Johansen
12. Jannik Mehlsen
14. Thomas Olsen
15. Patrick Bang
17. Simon Jørgensen
20. Frank Hansen
21. Bastian Skibsted
23. Ruben Møller Nielsen

Kampen spilles på Søholt Idrætspark kl. 16.00, og som kampsponsor vil FTZ være vært for en øl eller vand til de fremmødte tilskuere. 

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *