Serie 3 fortsatte torsdag aften stimen af sejre i den tætte serie 3 pulje hjemme mod Ans IF. Kampen blev dog igennem samtlige 90 minutter en særdeles spændende en af slagsen, med masser af intensitet. 

KFUM havde forud for dagens opgør revanche tilgode, da man havde tabt første indbyrdes møde tilbage i april med 2-0. I april var der stor forskel på de to holds niveau, det var der dog ikke tale om i dag, hvor begge hold, på hver deres måde forsøgte at præge opgøret.

Første halvleg blev en jævnbyrdig affære, med chancer til begge hold. Flere gange kunne KFUM’ernes offensiv spille sig til muligheder, som ikke blev omsat, mens Ans især i de hurtige omstillinger og deres direkte spil fik skabt gode chancer. Men effektiviteten manglede for begge og derfor stadig 0-0 efter de første 45 minutter

Ved 2 halvlegs start måtte en småskadet Sebastian Smoljan lade sig udskifte med Mikkel Lajgaard. Selvsamme Mikkel Lajgaard kan blot 9 minutter senere, på en flot afslutning bringe KFUM på 1-0.

Scoringen tvang Ans længere frem på banen for at jagte udligningen. Det blev da også til få muligheder, men generelt var KFUM ernes defensiv gode til at afvise. 

Med Ans længere fremme på banen ville der naturligt opstå chancer bagude.På en flot aktion af dagens KFUM’ er Kasper Thule kan Bastian Skibsted, på Thules flotte oplæg score til 2-0 efter 78 min. Blot 6 minutter senere bringer Ans dog fornyet spænding i opgøret. En reducering til 2-1 åbner kampen på ny. 

Heldigvis formår KFUM holdet at bevare nerverne i ro, og kan efter 94 minutters spil glæde sig over 3 point på kontoen.

” En tilfreds træner kan konstatere at vi i forhold til weekendens sejr, var et stykke fra niveau. Vi får aldrig rigtig flow i spillet. Til gengæld formår vi løse de defensive opgaver godt og folk arbejder hårdt for hinanden i perioder.”

Kampens spiller blev Kasper Thule, som virkede utrættelig på den centrale midtbane. En flot præstation af den unge spiller, som viste højt niveau i dagens kamp.

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *