Søndag spillede Silkeborg KFUMs jyllandsserie kvinder ude mod BMI.
Vi vidste, at vi skulle møde et hold, som var meget rutineret. Inden kampen snakkede vi om, at det var vigtigt at være tålmodige i vores spil, og så skulle chancerne nok komme.
Vi startede kampen meget flot, og allerede efter små ti minutter kom første chance. Et angreb resulterede i en fri chance tæt på mål, men desværre for os blev skuddet reddet af BMIs målmand. Herefter fulgte utallige chancer til os, bl.a. et velspillet angreb, hvor Pouline Heidemann driblede til baglinjen og smed bolden ind i panden på Nanna Schneider. Nannas hovedstødsforsøg gik desværre lige forbi mål.
Vores hurtige angribere var konstant en trussel for BMIs forsvar, men vores pres gav også nogle få chancer til hjemmeholdet. Et par af deres chancer i første halvleg var store, men heldigvis havde vi Alex i målet, som var en vågen og sikker sidste skanse.
Lige inden pausen følte vi os snydt for et straffespark. Nanna Schneider driblede forbi en forsvarsspiller, og så blev hun nedlagt. Vi var sikre på, at der skulle være straffespark, men dommerens fløjte var tavs, og derfor gik vi til pause med 0-0.
I anden halvleg kom BMI bedre med i kampen, men vi havde fortsat mange chancer. Flere gange var bolden inden på stregen, men den ville bare ikke over. Midt i anden halvleg havde vi en friløber, men den blev desværre igen reddet af BMIs målmand, som stod en flot kamp.
Med et kvarter tilbage af kampen scorede BMI i en situation, hvor vi følte, at vi skulle have haft frispark i eget felt. I stedet for at dømme frisparket til os, kunne BMI spille bolden på tværs i feltet, og til vores store ærgelse score til 1-0.
På trods af et par chancer på dødbolde i slutningen af kampen, fik vi ikke scoret. Det var bare én af de dage, hvor bolden ikke ville over stregen. Selvom vi ikke fik scoret og ikke fik point med fra kampen, er der alligevel positive ting at tage med fra kampen. Vi skabte en masse chancer og spillede tålmodigt kampen igennem. Hvis vi fortsætter det, skal målene nok komme.
Kampens spiller gik til Nanna Schneider og Mathilde Mikkelsen, som begge fik seks stemmer. Nanna var konstant en en trussel for BMIs forsvar og skabte en masse chancer. Mathilde viste stor arbejdsiver på den centrale midtbane, hvor hun kampen igennem var spilstyrende og fordelte boldene flot.
…
Med venlig hilsen
Rikke Lyngvig

Skriv et svar