Fredag kl. 19.00 spiller KFUM anden hjemmekamp i sæsonen når Aarhus Fremad kommer forbi.

Thomas Lofts tropper er stadig ubesejret efter uafgjort i topkampen i Lyseng. Og nu venter en anden svær modstander – Aarhus Fremad. Fremad har en kanonstærk trup – der også i år vil være at finde både i toppen af 2. division og i toppen af DS.

Sidst vi mødte Aarhus Fremad spillede vi 2-2 på Jysk Park. Dengang hed Fremads målmand Morten Bisgaard. Nu står Morten heldigvis i vores mål – og sammen med det øvrige forsvar har han fået en flot start på sæsonen. Kun eet mål er der gået ind i de første tre kampe.

Til kampen mod Aarhus Fremad har Thomas Loft udtaget disse 18 spillere (i alfabetisk rækkefølge):

Morten Bisgaard
Henrik Brodersen
Mikkel Eriksen
Dennis Flinta
Mikkel Frandsen
Joakim Grosen
Frank Hansen
Henrik Hykkelbjerg
Jonas Ipsen
Mathias Ipsen
Alexander Klein
Rasmus Lysdal
Peter Nemec
Tobias Olesen
Morten Pedersen
Lasse Sørensen
William Sørensen
Jannik Videbæk

Kom på Jysk Park og støt ‘the Boys’. Der er fadøl på hanen og pølser fra Kælderslagteren på grillen – samt lækkerier fra Rema1000. Der er gratis entré, og du kan også gratis deltage i en tipsdyst om et gavekort på 250 kr. til Buksecompagniet.

Dagens kampsponsor er:


Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *